Ustawa o niezdolności do pracy
Między Sejmem a Senatem
Ustawa o niezdolności do pracy
Jolanta Kroner
Zastąpienie pojęcia "inwalidztwo" pojęciem "niezdolność do pracy" jest najważniejszą zmianą wprowadzoną przez Sejm do znowelizowanej w piątek ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym i ubezpieczeniu społecznym. Oznacza to, że ZUS będzie ubezpieczał nie zdrowie pracownika (tym się zajmą ubezpieczenia zdrowotne) , lecz jego zdolność do pracy. Świadczenia zaś wypłacane będą nie dlatego, że ubezpieczonego dotknęło inwalidztwo czy choroba, lecz z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy, będącej następstwem tego inwalidztwa lub choroby. Zmiany te, jeśli ustawę zaakceptuje Senat i podpisze Prezydent RP, wejdą w życie po roku od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Całkowita lub częściowa
Zgodnie zdefinicją zawartą w ustawie niezdolna do pracy jest ten, kto całkowicie lub częściowo utracił zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania jej po przekwalifikowaniu.
Całkowita niezdolność do pracy (odpowiednik obecnej IiII grupy inwalidzkiej) wyklucza wykonywanie jakiegokolwiek zatrudnienia, a częściowa (odpowiednik III grupy) oznacza utratę w znacznym stopniu zdolności do pracy zgodnej z posiadanymi kwalifikacjami.
Oba rodzaje niezdolności mogą być uznane za trwałe lub okresowe i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta