Stara orkiestra, nowe instrumenty
O "Prawieku i innych czasach" Olgi Tokarczuk
Stara orkiestra, nowe instrumenty
Nie da się wykluczyć i tego, że ta książka jest nie tylko najpełniejsza w całej twórczości Olgi Tokarczuk, ale że otwiera ona nowy okres w dziejach naszego pisarstwa. Tu pióro, gdybym pisał piórem, powinno mi zadrżeć. Ale piszę na nieporuszonym komputerze i to narzędzie zmusza mnie do dostarczenia dowodów do tej pochopnej, może pomyśleć czytelnik, hipotezy.
Proza młodych kobiet od kilku lat konsekwentnie opanowuje rynek, uwagę recenzentów, uczucia czytelników. Manuela Gretkowska powiada gdzieś, że pisze swoje książki, żeby uwodzić nimi mężczyzn. Gombrowicz podobnie rozumiał literaturę -- jako uwodzenie -- lecz nie przyszło mu do głowy, żeby dopuścić w sobie do głosu to "niższe" "dzieckiem podszyte", "niedojrzałe", "młodsze". Gombrowicz dopuszcza "synczyznę" zamiast "ojczyzny" -- natomiast jego twórczość jest wysoka w tonie i w samej rzeczy.
Gretkowska umiała to "niższe", "niedojrzałe" -- nie tylko dopuścić do głosu, ale uczynić wewnętrznym bohaterem swojej prozy. Jednakże Gretkowska jest jeszcze czuła na literaturę wysoką. Natasza Goerke "olewa" jakiekolwiek konwencje, ale też dosyć trudno się ją czyta. Natomiast Olga Tokarczuk używa całej starej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta