Urzędnik może żądać faktur i rachunków również od kontrahentów przedsiębiorcy
Kontrolujący firmę mogą chcieć zweryfikować ustalony przez nich stan faktyczny bezpośrednio u kontrahentów kontrolowanego. I to nawet u tych, którzy już działalności nie prowadzą
Możliwość przeprowadzenia pewnych czynności bezpośrednio u kontrahenta kontrolowanego dają przepisy ordynacji podatkowej. Zgodnie z nimi organ podatkowy – w związku z prowadzonym postępowaniem podatkowym lub kontrolą podatkową – może zażądać od wykonujących działalność gospodarczą kontrahentów kontrolowanego przedstawienia dokumentów, w zakresie objętym kontrolą u podatnika, w celu sprawdzenia ich prawidłowości i rzetelności.
Działania te są powszechnie nazywane kontrolą krzyżową, choć tak naprawdę są czynnościami sprawdzającymi organów podatkowych przeprowadzanymi przy okazji kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego u innego podatnika. Fakt ten pociąga za sobą ważne konsekwencje.
Bez uprzedzenia i limitów czasowych
Przede wszystkim do przeprowadzenia kontroli krzyżowej nie jest wymagane zachowanie szczególnych procedur polegających na doręczeniu zawiadomienia o zamiarze przeprowadzenia kontroli czy też upoważnienia do jej przeprowadzenia (tak jak to ma miejsce przy kontroli podatkowej).
Z tych samych przyczyn czasu przeprowadzania przez organy podatkowe czynności w ramach kontroli krzyżowych nie wlicza się do maksymalnego czasu trwania wszystkich kontroli u przedsiębiorcy w określonym roku kalendarzowym przewidzianego w przepisach ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Jednocześnie kontrola krzyżowa nie może być prowadzona...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta