Oczyszczalnie i szkoły budowane są na specjalnych zasadach
Inwestycje mające charakter publiczny są pod pewnymi względami uprzywilejowane. Dlatego też wielu przedsiębiorców chciałoby, aby realizowane przez nich prace zyskały taki status
Jaki status ma budowa masztu telefonii komórkowej? Większość gmin traktuje go jako inwestycję celu publicznego. Powołują się przy tym na art. 6 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. DzU z 2004 r. nr 261, poz. 2603 ze zm.), który traktuje jako inwestycje celu publicznego te związane z łącznością publiczną. Nie wszyscy urzędnicy tak uważają. Tego typu problemów z rozróżnieniem, co jest, a co nie jest publiczne, jest więcej. Nie istnieje bowiem definicja celu publicznego. Artykuł 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami zawiera jedynie listę takich celów (patrz ramka).
To, że dana inwestycja została wymieniona w tym przepisie, nie oznacza też, że automatycznie uzyskała status celu publicznego. Dotyczy to tylko tych, które rzeczywiście służą celom publicznym. Przykładowo taki status posiada droga publiczna, ale prywatna już nie.
Warto też wrócić uwagę, że art. 6 nie zawiera zamkniętego katalogu, przewiduje bowiem możliwość określenia w innych ustawach, jakie inwestycje mają tego typu charakter. Jest ich sporo. Przykładowo w art. 3 ustawy dotyczącej Euro 2012 przewiduje, że mają taki charakter przedsięwzięcia w zakresie projektowania, budowy, przebudowy lub remontu stadionów i innych obiektów budowlanych na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta