Nauka rodem z Japonii
Mechatronika łączy elementy elektroniki, informatyki i robotyki. To jeden z najbardziej obleganych kierunków studiów
Mechatronikę studiować można na uczelniach w całej Polsce. Jest w programie zarówno uczelni technicznych, jak i uniwersytetów. By skończyć ten kierunek, trzeba sporo pracy, samozaparcia, a przede wszystkim zainteresowania. O pracę nie ma się co obawiać, bo Polska cierpi na deficyt inżynierów.
Zgodnie z encyklopedyczną definicją mechatronika to integracja systemów mechanicznych z nowoczesną elektroniką i informatyką. Należy do stosunkowo młodych nauk inżynieryjnych. Pierwsze kierunki powstawały w latach 80. XX w., by uczyć tworzenia wielofunkcyjnych urządzeń działających autonomicznie w zmieniającym się środowisku. To dziedzina nauki, która czerpie z mechaniki precyzyjnej. Jako pierwszy słowa mechatronika użył w 1969 r. japoński konstruktor Tetsuro Mori do określenia systemu złożonego z elementów mechanicznych i elektronicznych, działającego dzięki wmontowanemu sterownikowi. Tak zaczęła się historia tej popularnej dziś nauki. Obecnie trudno sobie wyobrazić urządzenie elektromechaniczne, które nie miałoby wbudowanego sterownika. Ten mechanizm mają telefon komórkowy, drukarka, samochód czy pralka. Mają go także maszyna do pisania i rozrusznik serca. Dzięki sterownikowi możliwe jest zmniejszenie rozmiarów tych urządzeń, a także obniżenie kosztów wytwarzania i eksploatacji. Znajduje to odbicie nie tylko w konstrukcji współczesnych maszyn i urządzeń, ale...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta