Przewlekle chory może stracić posadę
Pracownik na długim zwolnieniu lekarskim blokuje nam etat, a w dodatku często nie wiemy, ile to jeszcze potrwa. Po spełnieniu określonych warunków wolno się go z firmy pozbyć
Firmy wciąż mają trudności z rozstawaniem się z chorymi podwładnymi. Przykładem może być sprawa naszego czytelnika, którego pracownik wyczerpał 182-dniowy okres zasiłkowy. Szef spytał go, czy jest nadal niezdolny do pracy, ponieważ chce się z nim rozstać.
Odpowiedział, że czeka właśnie na komisję w sprawie przyznania mu świadczenia rehabilitacyjnego. Jednak wkrótce komisja uznała jego całkowitą niezdolność do pracy i odmówiła prawa do świadczenia rehabilitacyjnego. Zatrudniony złożył wniosek o rentę.
Czy pracodawca może z powodu długiej choroby zwolnić taką osobę z pracy na podstawie art. 53 kodeksu pracy?
Kiedy można dać papier
Nie ma przeszkód, by zerwać współpracę z zatrudnionym, który po długotrwałej niedyspozycji zdrowotnej przechodzi na rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.
Zgodnie z art. 53 § 1 pkt 1 lit. b k.p. osoba...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta