Pieniądze pożyczą prywatni inwestorzy
Emisja obligacji | To alternatywna metoda pozyskania środków na rozwój firmy. Jej zaletą jest możliwość sfinansowania projektów uznanych przez banki za zbyt ryzykowne. Natomiast wadą – wyższe koszty w porównaniu z kredytem
Do tej pory emisja obligacji organizowana przez bank należała do podstawowych źródeł finansowania inwestycji przez duże przedsiębiorstwa. Teraz coraz częściej rozwiązanie takie wybierają średnie, a nawet małe firmy, bo możliwe jest przeprowadzenie emisji o wartości kilku milionów złotych. Ofertę taką mają prywatne domy maklerskie, np. DI Investors, NWAI DM, Copernicus czy DM IDM SA.
Dom maklerski przygotowuje emisję, a potem pomaga sprzedać papiery. Nabywców szuka głównie wśród swoich klientów. Małe emisje (od 5 do 10 mln zł) są kierowane do indywidualnych inwestorów, natomiast te powyżej 10 mln zł – do funduszy inwestycyjnych i ubezpieczeniowych.
Firmy decydują się na ten sposób finansowania wówczas, gdy z jakichś względów nie mogą uzyskać kredytu lub bank proponuje niekorzystne warunki. Na przykład w grudniu 2008 r. DM Investors zorganizował emisję obligacji o wartości kilku milionów złotych dla spółki motoryzacyjnej Impact Automotive, producenta samochodów elektrycznych. Banki nie chciały udzielić tej firmie kredytu z powodu ryzyka branżowego, choć miała już zakontraktowaną sprzedaż pojazdów.
Pożądana elastyczność
Bank udzielając kredytu, ustala w zasadzie wszystkie jego parametry (czasami klient może wynegocjować trochę lepsze warunki). W przypadku obligacji o wysokości oprocentowania i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta