Kampanię sfinansuje kredyt bankowy
Ustawodawca w sposób ścisły określił, skąd mogą pochodzić pieniądze na plakaty, ulotki czy inne akcje reklamowe organizowane przez kandydatów. Nie mogą one pochodzić ze źródeł zagranicznych
Zasady finansowania kampanii w wyborach samorządowych określają przepisy ustawy z 16 lipca 1998 r. – Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (tekst jedn. DzU z 2003 r. nr 159, poz. 1547 ze zm., dalej – ordynacja). W szczególności zaś przepisy jej działu i rozdziału 12a, który w całości poświęcony został zagadnieniom związanym z finansowaniem kampanii wyborczej, na co jednoznacznie wskazuje jego tytuł.
Jak wynika z treści otwierającego ten dział art. 82 ust. 1, wydatki komitetów wyborczych ponoszone w związku z wyborami są pokrywane z ich źródeł własnych.
Pełnomocnik finansowy
W każdym komitecie wyborczym musi być osoba odpowiedzialna za prowadzenie jego gospodarki finansowej. Jest nią – co wynika wprost z art. 82a ust. 1 ordynacji – pełnomocnik finansowy. Ustawodawca określił również, jakie wymagania powinna spełniać osoba piastująca to stanowisko. Po pierwsze nie może nim zostać pełnomocnik wyborczy.
Wyjątkiem jest sytuacja, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta