Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wysokość zapłaty może być uzależniona od zmiany realiów

31 sierpnia 2010 | Dobra firma | Robert Balcewicz

Prawidłowo skonstruowane klauzule waloryzacyjne pozwalają zmniejszać ryzyko przedsiębiorców. Ich zastosowanie w przetargu najczęściej skutkuje niższymi cenami

Dzięki zastosowaniu mechanizmów waloryzacji cen uzyskujemy możliwość ich dostosowania do aktualnych warunków rynkowych. Wymaga to jednak uwzględniania regulacji związanych z zamówieniami publicznymi. W przypadku jednostek samorządu terytorialnego muszą być one dodatkowo zgodne z nową ustawą o finansach publicznych.

Pamiętajmy jednak, że waloryzacja cen zwiększa ryzyko finansowe po stronie zamawiających, a dla wykonawców oznacza wzmocnienie pewności obrotu gospodarczego.

Zgodnie z kodeksem cywilnym

Do umów o zamówienia publiczne stosuje się przepisy kodeksu cywilnego (art. 139 ust. 1 prawa zamówień publicznych; dalej: pzp). Zgodnie z art. 3581 § 2 k.c. strony mogą zastrzec w umowie, że wysokość świadczenia pieniężnego zostanie ustalona według innego niż pieniądz miernika wartości. Przy czym przepisy k.c. nie narzucają jakichś wybranych mierników.

Strony mogą zatem postanowić, licząc się ze zmianą cen, że wartość świadczenia zostanie określona w relacji do innego niż pieniądz polski miernika wartości (np. złota, waluty obcej, określonej grupy dóbr konsumpcyjnych, określonej grupy materiałów, ceny roboczogodziny).

Istotne jest jednak, aby w treści stosownego postanowienia określić sposób przeliczania danego miernika wartości na pieniądz, np. wskazując cenę surowca na określonej giełdzie czy też kurs...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8714

Spis treści
Zamów abonament