Przyjąłeś zaliczkę w walucie obcej, sprawdź, jak prawidłowo ją wycenić
Sprzedawcy towarów i usług często dostają zaliczki i przedpłaty na poczet przyszłych świadczeń. Jeśli są to kwoty w walucie obcej, trzeba je przeliczyć na złote, dla celów wyliczenia podatku
Dziś podpowiadamy, jak to zrobić w przypadku krajowej sprzedaży.
Przypomnijmy, należne przychody z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej wyrażone w walutach obcych – co do zasady – przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu (art. 12 ust. 2 ustawy o CIT, art. 14 ust. 1a ustawy o PIT).
Przychody te powstają w dniu wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego i wykonania usługi (albo jej częściowego wykonania), nie później niż w dniu wystawienia faktury lub uregulowania należności, z tym że moment powstania tych przychodów nie może przypadać później niż dzień wystawienia faktury lub uregulowania należności.
Nie ma przychodu w PIT i CIT
Za przychody nie uważa się jednak pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych (art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o CIT i art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o PIT).
Można zatem powiedzieć, że otrzymanie zaliczki/przedpłaty na poczet dostaw towarów (lub świadczenia usług) jest, biorąc pod uwagę podatek dochodowy, neutralne. Obowiązek podatkowy zostaje przesunięty w czasie, do momentu realizacji dostawy towaru lub zakończenia usługi.
Różnice kursowe
Skoro otrzymanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta