Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Coraz mniej ławników

06 września 2010 | Prawo | Agata Łukaszewicz; E.P.

Resort sprawiedliwości planuje zreformować zasady ich naboru i wynagradzania

Pięć lat temu było ich ponad 43 tys., dziś jest niewiele ponad 22 tys. Kadencja 2012 – 2015 może oznaczać jeszcze mniej ławników, bo nie są już aż tak potrzebni.

Resort sprawiedliwości zamierza dać im podwyżkę i jasno określić zasady naboru. Projekt zmian prawa o ustroju sądów powszechnych jest gotowy na posiedzenie rządu.

– Te propozycje to żadna rewolucja – ocenia dla „Rz” Małgorzata Polak, przewodnicząca rady ławniczej przy Sądzie Okręgowym w Warszawie.

Większe poparcie

Kto w przyszłości wyłoni ławnika? (Poprawiona ustawa będzie stosowana w następnej kadencji). Prezesi sądów, stowarzyszenia, inne organizacje społeczne i zawodowe (z wyłączeniem partii politycznych) oraz co najmniej 50 (dziś 25) obywateli mających prawo wyborcze. Zgłoszenie kandydata to pierwszy krok. Kolejny to zebranie i dołączenie niezbędnych dokumentów: zaświadczeń, np. o niekaralności, i oświadczeń, np. o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8719

Spis treści
Zamów abonament