Pożyczki dla rumuńskiej spółki bez PCC
Zasilając pożyczką rumuńską spółkę córkę, możemy uniknąć zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w Polsce. O ile spełnimy ustawowe warunki. Nieopodatkowana będzie też zmiana umowy rumuńskiej spółki
Prawo rumuńskie wymaga niewielkiego kapitału zakładowego przy zakładaniu spółki z o.o. Minimalna kwota to 200 lei (ok. 200 zł). W przypadku tak niskiego kapitału zakładowego konieczne jest – przynajmniej na początku działalności – stosowanie zewnętrznych źródeł finansowania, w tym pożyczek udzielanych przez polską spółkę matkę, jej udziałowców lub przez inne podmioty.
Powstaje pytanie: czy pożyczki i inne działania biznesowe inicjowane przez polską stronę (np. podwyższenie kapitału zakładowego) będą podlegały polskiemu podatkowi od czynności cywilnoprawnych (PCC)?
Kiedy z podatkiem
Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o PCC umowa pożyczki, co do zasady, jest objęta tym podatkiem. Natomiast zgodnie z art. 1 ust. 4 tej ustawy PCC podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli ich przedmiotem są:
- rzeczy znajdujące się na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta