Masz samochód, postaraj się o zaświadczenie i wypełnij sprawozdanie
Posiadanie auta w przedsiębiorstwie wiąże się z licznymi obowiązkami. Są one tym bardziej uciążliwe, im większy jest pojazd
Nawet wożąc ludzi i towary na własne potrzeby, trzeba spełniać odpowiednie wymagania, przede wszystkim z ustawy o transporcie drogowym. Nie można też zapomnieć o regulacjach związanych z ochroną środowiska.
Małym bez kłopotów...
Gdy w firmie jest tylko samochód osobowy lub mały bus (do przewozu nie więcej niż dziewięciu osób łącznie z kierowcą), nie trzeba stosować przepisów ustawy o transporcie drogowym. Podobnie jest z autami dostawczymi (do 3,5 t dopuszczalnej masy całkowitej).
Nie znaczy to jednak, że przedsiębiorca ma pełną swobodę – wobec zatrudnianych etatowo kierowców musi stosować przepisy o czasie pracy kierowców. Musi też pamiętać, żeby nie przewozić nikogo odpłatnie. Nie ma też obowiązku zatrudniać kierowców prowadzących takie pojazdy na etat. Może im to np. zlecić.
... większy z papierami
Jeżeli przedsiębiorca używa pojazdów przewożących osoby i towary nawet tylko na własne potrzeby, musi stosować się do ustawy o transporcie drogowym (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 125, poz. 874 ze zm.).
Jeżeli w aucie przewidziano więcej niż dziewięć miejsc łącznie z miejscem dla kierowcy, to przedsiębiorca musi uzyskać zaświadczenie o przewozach na użytek własny.
Podobnie gdy dopuszczalna masa całkowita pojazdu przewożącego towary przekracza 3,5 t dmc....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta