Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Samorządy tuczą się na mandatach

06 września 2010 | Kraj | Łukasz Zboralski Izabela Kacprzak Piotr Kobalczyk
Wśród samorządowców  i mieszkańców zdania są  podzielone:  czy straż  miejska  (na zdjęciu  w Szczecinie) powinna łapać kierowców,  czy raczej pilnować porządku  w gminie
źródło: Forum
Wśród samorządowców i mieszkańców zdania są podzielone: czy straż miejska (na zdjęciu w Szczecinie) powinna łapać kierowców, czy raczej pilnować porządku w gminie

SLD chce ograniczyć gminom zarabianie. Wójtowie: Musimy dbać o bezpieczeństwo mieszkańców

Ustawianie słupów z fotoradarami tylko po uzgodnieniu z głównym inspektorem transportu drogowego, przeznaczanie środków z mandatów tylko na poprawę bezpieczeństwa, zakaz stawiania atrap i możliwość rejestrowania wykroczeń na drogach krajowych wyłącznie w terenie zabudowanym – takie poprawki do ustawy o ruchu drogowym przegłosowali w ubiegłym tygodniu posłowie z Sejmowej Komisji Infrastruktury. Wydłużono też z 30 do 90 dni czas, w którym – od zarejestrowania wykroczenia – straż może nałożyć grzywnę.

Zmiany forsuje SLD, które uważa, że samorządy zrobiły z fotoradarów maszynki do zarabiania pieniędzy. – Wpływy z mandatów powinny być przeznaczane na poprawę bezpieczeństwa – uważa Marek Wikiński, poseł SLD.

– Chcemy zastrzec, by gminy nie mogły stawiać fotoradarów na drogach krajowych – dodaje poseł Lewicy Wiesław Szczepański, wiceszef Komisji Infrastruktury. – Taka poprawka jest przygotowana, analizują ją prawnicy.

Sojusz domaga się też, by NIK sprawdziła zasady współpracy gmin z firmami, które obsługują fotoradary. Te, które nie mają własnych urządzeń, płacą za obróbkę dokumentacji i wystawianie mandatów.

Wójt: to nagonka

Leszek Kuliński, wójt Kobylnicy (Pomorskie), uważa, że to nagonka na samorządy, których straże korzystają z fotorejestratorów. – Policja,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8719

Spis treści
Zamów abonament