Gdy inspektor spóźni się z upoważnieniem, dowodów nie wykorzysta
Urzędnicy mogą wejść do firmy bez uprzedzenia za okazaniem legitymacji. Ale i w tym wypadku muszą doręczyć w ciągu trzech dni upoważnienie do kontroli. Jeśli nie zdążą, nie wykorzystają w postępowaniu podatkowym dokumentów z czynności kontrolnych
Przepisy przewidują liczne gwarancje dla kontrolowanych przedsiębiorców, zobowiązując organy podatkowe do przestrzegania ustalonych zasad prowadzenia kontroli. Wynikają one nie tylko z ordynacji podatkowej, ale i z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Jednak mimo że w przepisach przewidziano liczne sankcje za prowadzenie kontroli podatkowej z naruszeniem prawa, ich przełożenie na rzeczywistą ochronę praw kontrolowanych przedsiębiorców nadal pozostawia wiele do życzenia.
Zasady składania wizyt
Kontrola podatkowa powinna być prowadzona z poszanowaniem zasad określonych w przepisach. Organy podatkowe w większości przypadków muszą zawiadomić podatnika o samym zamiarze wszczęcia kontroli (może ona być rozpoczęta nie wcześniej niż po upływie siedmiu dni i nie później niż przed upływem 30 od daty doręczenia zawiadomienia o zamiarze jej wszczęcia), a kontrolujący urzędnicy powinni przed podjęciem czynności kontrolnych przedstawić imienne upoważnienie do przeprowadzenia kontroli. Również w toku kontroli organy podatkowe muszą stosować się do określonych zasad.
PrzykładUrzędnicy powinni dbać o to, by czynności kontrolne były przeprowadzane w sposób sprawny i niezakłócający funkcjonowania kontrolowanych firm, powiadamiać kontrolowanego o miejscu i terminie przeprowadzenia dowodu
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta