Talent mierzony gigahercami
Specjaliści od sztucznej inteligencji i programiści szykują po cichu prawdziwą rewolucję. Komputery zabierają się do czegoś, co wydawało się dotąd zarezerwowane dla ludzi – do tworzenia. Maszyny układają wiersze, komponują piosenki, a nawet wymyślają dowcipy
Gdy byłem młodym chłopakiem – czyli w czasach, kiedy w Polsce królowały komputery Sinclair ZX Spectrum – jedną z moich ambicji było napisanie programu układającego krzyżówki. Oczywiście tego pomysłu nigdy nie udało mi się zrealizować. Choćby dlatego, że w czasach popularności spectrum i krzyżówek nie było jeszcze polskich elektronicznych słowników (i musiałem chodzić do szkoły). Nikomu też nie chciało się wierzyć, że komputer może zastąpić człowieka w czynności tak wydawałoby się skomplikowanej jak inteligentna zabawa słowami.
Dziś słowniki nie są już problemem, a w Internecie można znaleźć co najmniej kilka programów układających lub pomagających układać krzyżówki. Ale ambitni programiści mierzą znacznie wyżej. Chcą maszyny, która dorówna człowiekowi kreatywnością.
Na pierwszy rzut oka to herezja. Bo krzyżówki krzyżówkami, ale kreatywność to przecież jedna z tych rzeczy, które odróżniają człowieka od nawet najlepiej zaprogramowanej maszyny. Sztuczna inteligencja, niezbędna przecież, aby można było mówić o kreatywności, w ostatnich latach dokonała ogromnego postępu. Gdy udaje się rozwiązać zadania stawiane przed inteligencją maszyn – a takim zadaniem było m.in. pokonanie człowieka mistrza szachowego, krytycy zwykle twierdzą, że nie wymaga to wcale inteligencji, lecz ogromnej mocy obliczeniowej.
No tak – przegrywamy z nimi w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta