Jak obliczyć daninę od zawiązania spółki komandytowo-akcyjnej
W przypadku zawarcia umowy spółki komandytowo-akcyjnej podatek od czynności cywilnoprawnych naliczany jest od wartości wkładów wniesionych do spółki
Tak orzekł WSA w Łodzi 25 listopada 2010 r. (I SA/Łd 842/10).
Podatnik wystąpił z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej. Chciał się dowiedzieć, co jest podstawą opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) w przypadku zawarcia umowy spółki komandytowo-akcyjnej (dalej SKA).
Chodziło o sytuację, gdy powstaje ona w związku z przekształceniem spółki z o.o. w SKA. Zdaniem wnioskodawcy podstawą opodatkowania jest wartość wkładu komplementariusza. Dlatego że SKA jest spółką osobową, a zatem bez znaczenia pozostaje istnienie kapitału zakładowego.
Organ podatkowy nie zgodził się z tym stanowiskiem. Jego zdaniem w takiej sytuacji podstawą opodatkowania powinna być suma wartości wkładu i kapitału zakładowego. SKA jest bowiem spółką o charakterze mieszanym, na jej majątek składają się wkłady komplementariuszy i kapitał zakładowy.
W skardze do WSA spółka podniosła, że ustawa o PCC nie przewiduje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta