Przeciw sowieckiej władzy
4 stycznia 1944 r. oddziały Armii Czerwonej przekroczyły przedwojenną granicę polsko-sowiecką. Na Kresach północno-wschodnich II RP istniały silne i zorganizowane struktury niepodległościowe.
Przygotowując się do akcji „Burza”, AK zmobilizowała siły, wystawiając w regionie wileńsko-nowogródzkim kilkanaście tysięcy żołnierzy. Okręg Wileński AK wystawił trzy zgrupowania polowe i 25 pomniejszych oddziałów różnej wielkości i szczebla. Jego południowy sąsiad – Okręg
Nowogródzki AK zmobilizował pięć zgrupowań partyzanckich. Akcji mobilizacyjnej towarzyszyło przyjmowanie przez jednostki tradycji przedwojennych oddziałów WP stacjonujących na danym terenie.
Internowanie, aresztowania, represje
Zmobilizowane przez polskie podziemie oddziały stanęły do walki z Niemcami u boku oddziałów Armii Czerwonej. Przed komendantem połączonych sił okręgów Wilno i Nowogródek płk. Aleksandrem Krzyżanowskim „Wilkiem” Sowieci roztoczyli wizję utworzenia polskich sił zbrojnych w sile korpusu. Obsada personalna stanowisk dowódczych i sztabowych miała być zapełniona kadrami wileńskich i nowogródzkich struktur AK. Było to na rękę Sowietom, ponieważ doprowadzało do dekonspiracji znacznej części podziemnego kierownictwa. 17 lipca 1944 roku Sowieci aresztowali „Wilka” i wielu jego współpracowników. Dzień później wojska sowieckie przystąpiły do rozbrajania skoncentrowanych w okolicy Wilna oddziałów partyzanckich AK. Większość aresztowanych internowano w obozie w Miednikach Królewskich. Akcja agitacyjna, propagująca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta