Kto zapłaci VAT od zagranicznego leasingu maszyny
Odpłatne udostępnienie urządzeń przez zagranicznego kontrahenta może być usługą albo dostawą towaru. W zależności od tego różne będą skutki w podatku od towarów i usług
Nasza spółka z o.o. zawarła z firmą Y (Hiszpania) umowę leasingu maszyny produkcyjnej na 32 miesiące. Maszyna jest transportowana bezpośrednio z Hiszpanii do Polski i tutaj będzie przez nas użytkowana. Umowa przewiduje ponadto opcję wykupu maszyny po upływie owych 32 miesięcy i zawiera klauzulę, że amortyzacji dokonuje leasingodawca.
Analogiczną umowę zawarliśmy także z innym kontrahentem, naszą spółką powiązaną z siedzibą w Czechach, przy czym w ramach tej drugiej umowy to my leasingujemy podobne urządzenie. Czy i jakie skutki w zakresie polskiego VAT powstaną dla nas i ewentualnie dla naszych kontrahentów? – pyta czytelnik.
Dostawa czy usługa
W przypadku umów leasingowych o ich skutkach w VAT decyduje to, czy mamy do czynienia z dostawą towarów, czy świadczeniem usług.
Jak wynika bowiem z art. 7 ustawy o VAT, za dostawę towarów uznaje się także wydanie towarów na podstawie umowy leasingu, najmu lub innej podobnej, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń nią przewidzianych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta