Amortyzacja musi uwzględniać ograniczenia dotyczące cienkiej kapitalizacji
Jeśli budowa została sfinansowana pożyczką od udziałowca przekraczającą trzykrotność kapitału zakładowego, to odsetki przewyższające tę wartość nie zwiększają odpisów umorzeniowych, które są kosztem podatkowym
Tak orzekł WSA we Wrocławiu 9 listopada 2010 r. (I SA/Wr 1191/10).
Spółka uzyskała od swojego udziałowca (posiadającego 100 proc. udziałów) pożyczkę na budowę zakładu produkcyjnego, której wysokość przekroczyła trzykrotność wysokości kapitału zakładowego. Środek trwały został przyjęty do użytkowania, przy czym wartość początkowa została zwiększona o zapłacone i naliczone a jeszcze niezapłacone odsetki.
Spółka zajęła stanowisko, zgodnie z którym przysługuje jej prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych w pełnej wysokości. Według niej w tej sytuacji nie ma zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o CIT dotyczący niedostatecznej kapitalizacji.
Mówi on, że kiedy udziałowiec posiada co najmniej 25 proc. udziałów w spółce krajowej i udzieli pożyczki przekraczającej trzykrotność wysokości kapitału zakładowego, to odsetki od nadwyżki ponad tę kwotę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta