Inni szatani byli tam czynni
Adam Wierciński o Kresach wie wszystko i jeszcze trochę. Ze swojego Opola ogarnia całe kresowe połacie, nie pozwalając Polakom zapomnieć o kresowym dziedzictwie.
Dziedzictwie nie tylko polskim, ale i europejskim, zważywszy że to tam, a nie gdzie indziej „stały – jak pisał dr Wierciński w 14 »Blok-Notesie« Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza z 2008 roku – najdalej na wschód wysunięte gotyckie katedry i barokowe kościoły”.
Adam Wierciński, za nic mając polityczną poprawność, gromi głupców, którzy najchętniej problematykę kresową zamietliby pod dywan, bo zakłóca im wykoncypowaną, przykrojoną do aktualnych potrzeb wizję historii, świata, Polski. Tak właśnie we wspomnianym „Blok-Notesie” rozprawił się z tezami głoszonymi przez PRL-owskiego dyplomatę, niegdyś nawet zastępcę sekretarza generalnego ONZ, Bohdana Lewandowskiego, który wcale nie w tamtym systemie, a całkiem niedawno, bo w 2004 roku, w tomie wspomnień o Janie Osmańczyku z wielką pewnością oznajmiał: „Polska do 1970 roku była Polską, w której dominowały politycznie elity pochodzące z osi wileńsko-lwowskiej. Później układ przesuwał się na oś krakowsko-warszawską, a wraz z objęciem władzy przez Gierka na oś katowicko-gdańsko-gdyńską, która w 1980 roku dała inne rezultaty, niż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta