Kiedy pośrednictwo w obrocie ropą jest obciążone VAT
Przy dostawie na warunkach DAF towar jest dostarczany przed granicę celną Polski. Za miejsce dostawy uznaje się nie terytorium naszego kraju, lecz państwa sąsiedniego
Tak orzekł WSA w Warszawie 30 listopada 2010 r. (III SA/Wa 2445/10).
Spółka była pośrednikiem w transakcji dostawy ropy na rzecz rafinerii z siedzibą w Polsce. Kupiła na zasadach Incoterms 2000 na warunkach DAF (delivered at frontier – dostarczone na granicy) na terenie Ukrainy ropę naftową od spółki niemieckiej. Ropa została przetransportowana przez niemiecką spółkę na przejście graniczne, gdzie odebrała ją rafineria.
Organy uznały, że dostawa miała miejsce na terenie Polski. W związku z tym powinna być opodatkowana VAT. Sprawa trafiła do WSA w Warszawie, który uznał, że fiskus ma rację. Spółka nie dała jednak za wygraną i złożyła skargę kasacyjną. NSA przekazał sprawę do ponownego rozpoznania przez sąd niższej instancji.
W drugim wyroku WSA uchylił decyzje organów podatkowych. W uzasadnieniu wskazał, że VAT jest podatkiem terytorialnym i zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podlega...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta