Jak zabezpieczyć wynagrodzenie za wykonanie robót budowlanych
To zlecający prace decyduje, jaką formę gwarancji zapłaty wybiera. Musi ona jednak być zgodna z jedną ze wskazanych w przepisach
Gwarancja zapłaty za roboty budowlane nie jest nową instytucją w polskim systemie prawnym. Pierwotnie ten szczególny sposób zabezpieczenia zapłaty wynagrodzenia przez inwestora uregulowany był w przepisach ustawy o gwarancji zapłaty za roboty budowlane. W obecnym stanie prawnym instytucja ta uregulowana jest bezpośrednio w kodeksie cywilnym w przepisach dotyczących umowy o roboty budowlane.
Prawo bezwzględnie wiążące
Można się spierać, czy wprowadzona do kodeksu cywilnego instytucja gwarancji zapłaty jest właściwym narzędziem do osiągnięcia sygnalizowanego przez ustawodawcę celu, czyli „potrzeby zapobiegania negatywnym zjawiskom w gospodarce, w szczególności nieregulowania przez inwestorów i wykonawców robót budowlanych wynagrodzenia za wykonane prace, zwłaszcza gdy są to mali i średni przedsiębiorcy”.
Nie ma jednak wątpliwości, że przepisy te nie pozostają bez wpływu na relacje pomiędzy podmiotami zaangażowanymi w procesie inwestycyjno-budowlanym, a ich realizowanie może budzić konkretne problemy w praktyce. Warto zasygnalizować kilka z nich, chociażby dlatego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta