Kontrowersyjna recepta na uzdrowienie gospodarki
Viktor Orban, silny człowiek w Budapeszcie, prowadzi walkę z kryzysem swoimi metodami
Orban za granicą zyskał miano nacjonalisty, w kraju wizerunek obrońcy interesów zwykłych ludzi. – Gospodarczy nacjonalizm? Zdecydowanie odrzucam takie oskarżenia – mówi węgierski premier i przypomina, że w czasie jego poprzedniej kadencji w latach 1998 – 2002 Węgry były liderem w ściąganiu zagranicznego kapitału w naszym regionie, a on sam zdecydował o sprzedaży wielu węgierskich firm obcym właścicielom. Dziś jednak, niespełna rok po odzyskaniu władzy, znalazł się pod ostrzałem zwolenników wolnego rynku.
Po swojemu
Liberalne media, jak „Financial Times”, skrytykowały go za zerwanie rozmów z MFW w sierpniu. Orban postanowił zrezygnować z międzynarodowej pożyczki, bo nie chciał wypełniać ostrych warunków dodatkowo pogarszających sytuację ekonomiczną ludności i zmniejszających szanse na wzrost gospodarczy. Ale ponieważ pieniędzy potrzebował, więc obiecał zmniejszenie deficytu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta