Dodatkowa posada nie dla każdego podwładnego
Regulamin pracy lub kodeks etyczny może zabraniać podejmowania pracownikom ekstrazajęcia. Najczęściej dotknie to załogi banków czy ubezpieczycieli. I to w trosce o utrzymanie zaufania klientówi wysoki poziom obsługi
Skreślony blisko 21 lat temu art. 101 kodeksu pracy wskazywał, że zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy nie może podejmować dodatkowego zatrudnienia bez zgody pracodawcy, z wyjątkiem sytuacji gdy taką możliwość przewidywał przepis szczególny.
Swoboda wyboru
Obecnie powszechne regulacje nie zakazują podejmowania dodatkowego zajęcia. W ten sposób realizowana jest zasada przewidziana w art. 10 § 1 k.p. o prawie każdego do swobodnie wybranej pracy. Jest również wyrazem konstytucyjnej wolności wyboru i wykonywania zawodu, wyboru miejsca pracy (art. 65 ust. 1 Konstytucji RP).
W prawie pracy jest jednak wiele wyjątków od tych zasad, ale niemal wyłącznie dotyczą one pracowników określonych instytucji państwowych (np. sądów i prokuratury, urzędów).
Zakaz konkurencji
Na gruncie powszechnych przepisów prawa pracy jedynie te o zakazie konkurencji w czasie trwania zatrudnienia (art. 1011 k.p.) pozwalają zabronić podejmowania przez pracownika dodatkowego zatrudnienia, ale ze swej istoty jest to ograniczone do działalności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta