Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W 2011 r. trudniej o ryczałt

10 stycznia 2011 | Prawo i praktyka | Konrad Piłat

Niektórzy przedsiębiorcy stracili prawo do opłacania podatku od przychodów. To dlatego że obniżył się ich próg, po przekroczeniu którego trzeba prowadzić księgę przychodów i rozchodów

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej ustawa o ryczałcie) ustanawia ten limit w euro. Decyduje średni kurs euro ogłaszany przez Narodowy Bank Polski, obowiązujący 1 października roku poprzedzającego rok podatkowy. Ten w 2010 r. zmalał, w stosunku do notowań z 2009 r.

Decyduje wysokość obrotów

Zgodnie z ogólną zasadą przedsiębiorca może wybrać opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy jego przychody z działalności gospodarczej, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, nie przekroczyły 150 tys. euro.

Na 2011 r. ten próg to 591 975 zł (mniej o ponad 41 tys. zł). Podatnik, którego obroty za 2010 r. są niższe, może się rozliczać w uproszczony sposób.

Kiedy się opłaca

Przedsiębiorcy, którzy wybiorą ryczałt, obliczają podatek od osiągniętych przychodów. Koszty nie mają więc wpływu na jego wysokość. Znacznie upraszcza to ewidencje. Ogranicza również ryzyko popełnienia błędu lub powstania sporu z fiskusem. To dlatego że jedną z częstszych ich przyczyn jest zakwestionowanie przez kontrolę prawidłowości zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

Ryczałt ma jednak także wady. Tak obliczony podatek często okazuje się wyższy niż płacony na zasadach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8822

Spis treści
Zamów abonament