Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Reformę emerytalną trzeba dokończyć, a nie psuć

10 stycznia 2011 | Ekonomia | Paweł Pelc
autor zdjęcia: Rafał Guz
źródło: Fotorzepa

Paweł Pelc: Kluczowe jest przygotowanie i uchwalenie ustawy o dożywotnich emeryturach kapitałowych

W debatę o OFE rozpoczętą tekstem Jana Krzysztofa Bieleckiego włączyła się ostatnio Aleksandra Wiktorow. Podjęła się ona obrony Bieleckiego, z którym polemizowali Ewa Lewicka-Banaszak, Agnieszka Chłoń-Domińczak, Marek Góra, Michał Rutkowski, Maciej Bukowski, Janusz Jankowiak i Aleksander Chłopecki.

Z debaty o OFE toczącej się w „Rz” wynika, że rząd ma problem z poziomem długu publicznego

Zdaniem Wiktorow do obecnej sytuacji doprowadził brak kompleksowej regulacji w sprawie reformy emerytalnej i przyjęcie jedynie ustaw dotyczących pierwszego jej etapu. Wskazuje ona, że zabrakło projektów dotyczących emerytur pomostowych, wypłat z drugiego filara, podniesienia wieku emerytalnego, rent inwalidzkich i rent rodzinnych. Wiktorow uważa, iż brak tych regulacji spowodował, że „dziś mamy tak skomplikowaną sytuację wymagającą rozwiązań specjalnych”. Jej zdaniem obecny rząd nie może jako jedyny ponosić konsekwencji zaniechań poprzedników.

Brak ostatecznych regulacji

Trudno się zgodzić z takim wywodem. Reforma emerytalna nie została zakończona. Brakuje fundamentalnej do jej prawidłowego funkcjonowania regulacji w sprawie dożywotnich emerytur kapitałowych, czyli tzw. annuitetów. Bez tej regulacji nie będzie można wypłacić emerytur z nowego systemu, gdy ubezpieczeni osiągną wiek emerytalny dla mężczyzn, czyli 65 lat (dla kobiet przechodzących na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8822

Spis treści
Zamów abonament