Gdy przedsiębiorca choruje, ZUS dba o jego dochody
Osoba prowadząca działalność gospodarczą, która jest objęta dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, w razie problemów zdrowotnych może liczyć na zasiłek i świadczenie rehabilitacyjne. Musi jednak spełnić pewne wymogi
Ustawodawca w sposób precyzyjny uregulował prawo do świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, ich wysokość, zasady obliczania i wypłaty w ustawie z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU 2010 nr 77, poz. 77 ze zm.).
Świadczenia te przysługują m.in. osobom, które są objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym jako prowadzące działalność pozarolniczą oraz osoby z nimi współpracujące. Przy czym do grona osób prowadzących działalność zalicza się m.in. twórców i artystów, wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej oraz wspólnika jednoosobowej spółki z o.o.
Początek i koniec
Objęcie osoby prowadzącej firmę dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym następuje od dnia wskazanego we wniosku o objęcie tym ubezpieczeniem, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek w tej sprawie został złożony. Jeżeli jednak zgłoszenie do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych zostanie dokonane w terminie siedmiu dni od daty powstania obowiązku ubezpieczeń, objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym następuje od dnia wskazanego we wniosku.
Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ustaje od dnia wskazanego we wniosku o wyłączenie z ubezpieczenia, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta