Najciekawsze wyroki sądów z 2010 r. na temat podatków dochodowych cz. 1
Przedstawiamy kolejny przegląd istotnych orzeczeń podatkowych wydanych w 2010 roku przez polskie sądy administracyjne. Tym razem prezentujemy wyroki dotyczące podatków dochodowych
Przekazując dywidendę rzeczową spółka nie płaci CIT
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w wyroku z 25 marca 2010 r. (I SA/Ke 120/10) rozstrzygnął, że przekazanie wspólnikom dywidendy w formie niepieniężnej nie rodzi po stronie spółki zobowiązanej do wypłaty dywidendy obowiązku podatkowego w CIT.
W tej sprawie organy podatkowe twierdziły, że spółka, która wydaje nieruchomość w miejsce dywidendy pieniężnej, musi wykazać przychód z tytułu zbycia tej nieruchomości.
Sąd nie zgodził się z tym stanowiskiem. To dlatego że powstanie przychodu powinno wiązać się z przysporzeniem majątkowym. Tymczasem przy wypłacie dywidendy rzeczowej nie sposób określić, jakie przysporzenie po stronie spółki miałoby powstać.
To spółka bowiem przekazuje wspólnikowi część posiadanego majątku, czy to w formie pieniężnej czy rzeczowej, a więc mamy do czynienia z jednostronną czynnością prawną, polegającą na przeniesieniu prawa własności nieruchomości na rzecz wspólnika uprawnionego do dywidendy.
Czynność ta nie jest tzw. czynnością wzajemną, a więc świadczeniu spółki na rzecz wspólnika nie będzie odpowiadać żadne świadczenie ze strony wspólnika. Stąd też trudno mówić o odpłatnym zbyciu nieruchomości (i przychodzie z tego tytułu). Jej wydanie następuje bowiem w wykonaniu obowiązku wypłaty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta