Umowy firm deweloperskich muszą być precyzyjnie przygotowane
Budowa i sprzedaż przez firmy budowlane nowych mieszkań często opiera się na stale wykorzystywanych przez nie wzorcach kontraktu. Gdy drugą stroną jest konsument, trzeba uważać na stosowane w nich zapisy
Firmy budujące i sprzedające nowe mieszkania konsumentom znajdują się w kręgu zainteresowania Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Świadczyć o tym może wydanie w ciągu ubiegłego roku aż 44 decyzji przeciwko takim przedsiębiorcom. Zastrzeżenia dotyczyły przede wszystkim niedozwolonych postanowień stosowanych przez deweloperów we wzorcach umów.
Oczywiście samo stosowanie gotowych szablonów kontraktu nie jest zakazane. Jednak muszą być one zgodne z warunkami przewidzianymi w przepisach kodeksu cywilnego. Warto przypomnieć, że chodzi o takie wymogi, jak czytelność i jednoznaczność zapisów wzorców lub regulaminów. Wymóg ten wprowadza art. 385, który jednocześnie dodaje, że postanowienia niejednoznaczne tłumaczy się na korzyść konsumenta.
Wzorzec lub ogólne warunki sprzedaży muszą być bezwarunkowo przekazane konsumentowi przy zawieraniu umowy. Firma musi udowodnić, że jej kontrahent mógł rzeczywiście zapoznać się z nimi przed podpisaniem umowy. Tak stanowi art. 384 k.c.
Z kolei art. 3851 wyjaśnia, że postanowienia umowy zawieranej z konsumentem nieuzgodnione indywidualnie nie wiążą go, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy. Chodzi tu o tak zwane niedozwolone postanowienia umowne, których przykładowy katalog wymienia art....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta