Po nowelizacji ustawy o VAT w szkoleniach zapanował chaos
Nowe przepisy dotyczące zwolnienia z podatku usług edukacyjnych rodzą wiele wątpliwości. Niestety, stan ten pogłębiają – zamiast naprawiać – pojawiające się interpretacje organów podatkowych
Najlepszym tego przykładem jest omawiana ostatnio na łamach „Rz” interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 20 stycznia 2011 r. (IPPP3/443-1196/10-2/JK), która rodzi wiele zastrzeżeń w jednostkach oświaty i firmach szkoleniowych.
Dwa warunki
Jej przedmiotem jest m.in. art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o VAT i w zakresie wykładni tego przepisu interpretacja ta jest jednoznacznie błędna. Regulacja ta zwalnia od podatku „jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania”.
Kryterium podmiotowym zwolnienia uregulowanym wprost w przepisie jest więc posiadanie przez podatnika (w praktyce organu założycielskiego szkoły lub placówki) statusu jednostki objętej systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty.
Dla zastosowania zwolnienia konieczne jest również spełnienie warunku przedmiotowego w postaci charakteru świadczonej usługi („w zakresie kształcenia i wychowania”).
Kwestią kontrowersyjną stało się użycie w przepisie spójnika „i”, który – czytany w oderwaniu od aspektu podmiotowego zwolnienia – nakazywałby stosowanie zwolnienia, kiedy dana pojedyncza usługa nosi jednocześnie (łącznie) znamiona „kształcenia” i „wychowania”.
Organ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta