Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie każdy przedsiębiorca odliczy wydatki na spory sądowe

22 lutego 2011 | Prawo i praktyka | Łukasz Sitek

Opłaty ponoszone w trakcie procesów sądowych będą kosztem podatkowym. Ale tylko u podatnika, którego działania zmierzają do obrony jego majątku i zachowania źródła przychodów 

Przedsiębiorca może znaleźć się na sali sądowej z różnych powodów: na skutek sporu z pracownikiem, z kontrahentem, w związku z brakiem zapłaty za dostawy itp. Raz może występować jako powód (czyli ten, kto rozpoczyna proces), innym razem może być pozwanym (czyli tym, przeciwko komu proces się toczy).

W obu wypadkach z dochodzeniem sprawiedliwości związana jest konieczność poniesienia wydatków: opłat sądowych czy wynagrodzenia dla profesjonalnego pełnomocnika (adwokata lub radcy prawnego). Niestety, nie zawsze należności te wolno będzie wrzucić w koszty prowadzonej działalności. Rozliczaniu niektórych z nich sprzeciwiają się bowiem wyraźnie organy podatkowe. 

Co do zasady to, czy przedsiębiorca zaliczy do kosztów wydatki, jakie poniósł w związku ze sporem sądowym, będzie zależało od tego, czy są one wynikiem jego racjonalnego i celowego działania, czy też skutkiem zaniedbań albo braku staranności. W tym drugim wypadku wydatków nie rozliczy. Fiskus się na to nie zgadza.

Pracodawca ma małe szanse

Przykładem są wydatki, jakie podatnicy ponoszą na spory sądowe w sprawach pracowniczych.

Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 18 czerwca 2010 r. (ITPB3/423-176/10/PS) stwierdziła: „koszty sądowe czy procesowe, poniesione przez podmiot gospodarczy na spory sądowe w sprawach pracowniczych, których celem jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8859

Spis treści
Zamów abonament