Najważniejsze wyroki Sądu Najwyższego w 2010 roku w sprawach pracowniczych
Nowe, obowiązujące pracodawców zasady postępowania nie muszą koniecznie wynikać ze zmian w przepisach. Reguły współpracy pomiędzy stronami stosunku pracy wyznacza również orzecznictwo, w tym przede wszystkim Sądu Najwyższego. Wydaje on wyroki w sprawach zawiłych, dotyczących kwestii spornych i niejednoznacznych.
Dokonana wykładnia prawa jest niejednokrotnie równie ważna co samo brzmienie ustawy. W prawie pracy ma to szczególnie duże znaczenie, bo stosowanie przepisów musi nadążać za dynamicznie zmieniającymi się realiami rynkowymi i postępującą ewolucją relacji pracowniczych.
Bieżące śledzenie choćby tych najważniejszych orzeczeń okazuje się niezbędne w codziennej praktyce. Szczególnie jeżeli podejmowane są w nich problemy wspólne dla wielu pracodawców. W ubiegłym roku SN wielokrotnie wypowiadał się w kwestiach istotnych dla szefów i ich podwładnych.
Wybór dziesięciu najważniejszych orzeczeń nie był więc łatwy. Postanowiliśmy wskazać te, które mają największe znaczenie na co dzień. SN udzielił w nich odpowiedzi na pytania, np.
- czy może dojść do dorozumianej zmiany warunków zatrudnienia,
- co zrobić, jeżeli podwładnemu omyłkowo wypłacono zbyt wysoką pensję,
- kiedy należy zagwarantować odprawę emerytalną,
- jakimi kryteriami należy się kierować, podejmując decyzję o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta