Po śmierci podwładnego trzeba rozliczyć się z rodziną
Gdy pracownik umrze, jego najbliżsi mogą żądać od firmy, która go zatrudniała, niewypłaconych mu pieniędzy. O świadectwo pracy też mogą wystąpić
Jedną z przyczyn wygaśnięcia angażu jest śmierć pracownika (art. 631 kodeksu pracy). Od daty zgonu zatrudnionego stosunek pracy nie może być kontynuowany.
Związane z umową o pracę prawa majątkowe (np. do zaległego wynagrodzenia czy wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy) przechodzą – w równych częściach – na określonych członków rodziny zmarłego, a w razie ich braku wchodzą do spadku. Następuje to w takiej wysokości, w jakiej przysługiwałyby zmarłemu podwładnemu.
Do przejęcia praw majątkowych związanych ze stosunkiem pracy uprawniony jest zawsze małżonek zmarłego a także ci członkowie rodziny, którzy spełniają warunki do uzyskania renty rodzinnej. Są to:
- dzieci: własne, drugiego małżonka, przysposobione do ukończenia 16 lat, a jeżeli nadal się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta