Jak przedsiębiorca może się ustrzec przed wyciekiem danych z firmy
Dane cyfrowe mogą łatwo zniknąć z dysków, dlatego przedsiębiorca musi zawczasu wprowadzić odpowiednią politykę ich bezpieczeństwa. Powinna ona określić procedury postępowania w razie zagrożeń
Dziś 90 proc. dokumentów powstaje w wersji cyfrowej, z czego niemal 70 proc. nigdy nie pojawia się w formie drukowanej. Oznacza to, że większość strategicznych informacji firmowych istnieje wyłącznie w formie elektronicznej.
Szybkie rozprzestrzenienie się technologii cyfrowych stworzyło także okazję do wykorzystywania ich w działaniach przestępczych, związanych głównie z kradzieżą danych, ich celowym usuwaniem bądź sabotażem. Co trzecie z tego typu przestępstw popełnia pracownik firmy, która ucierpiała na nielegalnych praktykach.
Polityka bezpieczeństwa
Kluczowym problemem jest brak świadomości tego, że dane firmowe mogą łatwo zniknąć z dysków firmowych komputerów i serwerów. W przedsiębiorstwach brakuje ponadto procedur, które jasno określałyby, jak dbać o kluczowe pliki.
Przedsiębiorcom może jedynie pomóc wprowadzenie odpowiedniej polityki bezpieczeństwa danych, która pozwala na reakcję, gdy wyciek danych nastąpi. W razie podejrzenia nadużycia związanego z nieuczciwym zachowaniem pracowników najlepiej skorzystać z usług informatyków śledczych, którzy przeprowadzą wewnętrzne śledztwo, analizując firmowe urządzenia, a następnie dostarczą elektroniczne środki dowodowe, które firma będzie mogła wykorzystać w sądzie.
Stworzenie odpowiedniej polityki bezpieczeństwa danych pozwoli ponadto na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta