Sprowadzając towar z zagranicy, możesz być traktowany jako producent
Żaden produkt wprowadzony do obrotu i przeznaczony dla konsumentów nie może zagrażać życiu lub zdrowiu. Musi o to zadbać jego wytwórca. Gdy jednak nie ma on siedziby w krajach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, odpowiedzialność spada na importera
Znaczna część zabawek, ubrań, urządzeń elektronicznych i innego sprzętu dostępnego na półkach polskich sklepów zawiera informację o tym, że zostały wyprodukowane za granicą, w tym w różnych państwach azjatyckich, a najczęściej w Chinach.
Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, biorąc pod uwagę, że jest to największy eksporter na świecie. Z możliwości wytwórczych tego państwa i bogactwa asortymentu korzystają więc także polskie firmy, zamawiając tam produkty. Te trafiają następnie do dystrybucji i sprzedaży w kraju.
Warto jednak pamiętać, że zgodnie z prawem wszystkie towary trafiające do obrotu z przeznaczeniem dla konsumentów muszą być bezpieczne. To znaczy, że muszą odpowiadać określonym normom i standardom odnoszącym się do wielu elementów. Kto zatem odpowiada za zgodność importowanego produktu z takimi warunkami?
Szeroka definicja
W myśl art. 10 ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów (DzU z 2003 r. nr 229, poz. 2275 ze zm.) to producent jest zobowiązany wprowadzać na rynek wyłącznie produkty bezpieczne. Kim zatem jest producent?
Zgodnie z art. 3 jest nim:
- przedsiębiorca prowadzący w Unii Europejskiej lub na terytorium państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu – stron porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym – działalność polegającą na wytwarzaniu produktu albo każda inna osoba,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta