Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprowadzając towar z zagranicy, możesz być traktowany jako producent

22 lutego 2011 | Prawo i praktyka | Michał Kołtuniak

Żaden produkt wprowadzony do obrotu i przeznaczony dla konsumentów nie może zagrażać życiu lub zdrowiu. Musi o to zadbać jego wytwórca. Gdy jednak nie ma on siedziby w krajach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, odpowiedzialność spada na importera

Znaczna część zabawek, ubrań, urządzeń elektronicznych i innego sprzętu dostępnego na półkach polskich sklepów zawiera informację o tym, że zostały wyprodukowane za granicą, w tym w różnych państwach azjatyckich, a najczęściej w Chinach.

Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, biorąc pod uwagę, że jest to największy eksporter na świecie. Z możliwości wytwórczych tego państwa i bogactwa asortymentu korzystają więc także polskie firmy, zamawiając tam produkty. Te trafiają następnie do dystrybucji i sprzedaży w kraju.

Warto jednak pamiętać, że zgodnie z prawem wszystkie towary trafiające do obrotu z przeznaczeniem dla konsumentów muszą być bezpieczne. To znaczy, że muszą odpowiadać określonym normom i standardom odnoszącym się do wielu elementów. Kto zatem odpowiada za zgodność importowanego produktu z takimi warunkami?

Szeroka definicja

W myśl art. 10 ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów (DzU z 2003 r. nr 229, poz. 2275 ze zm.) to producent jest zobowiązany wprowadzać na rynek wyłącznie produkty bezpieczne. Kim zatem jest producent?

Zgodnie z art. 3 jest nim:

- przedsiębiorca prowadzący w Unii Europejskiej lub na terytorium państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu – stron porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym – działalność polegającą na wytwarzaniu produktu albo każda inna osoba,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8859

Spis treści
Zamów abonament