Absencja zmniejsza ryczałt samochodowy
Choroba pracownika dokłada szefowi działań przy ustalaniu poborów za dany miesiąc. Redukuje też kwotę, jaką pracownik zwykle dostaje za używanie własnego auta do celów służbowych
- Pracownik ma miesięcznie 1200 zł pensji stałej, premię w wysokości od 10 do 40 proc. płacy zasadniczej oraz ryczałt pieniężny na 300 km za używanie prywatnego auta do celów służbowych. Na początku marca chorował trzy dni i nie używał samochodu w pracy. Jak obliczyć wysokość ryczałtu za marzec oraz pozostałe składniki wynagrodzenia z uwzględnieniem wyrównania do minimalnego wynagrodzenia? – pyta czytelnik.
Ryczałt samochodowy obniżamy o 1/22 za każdy roboczy dzień nieobecności pracownika z powodu choroby. Wylicza my wynagrodzenie chorobowe, premię, o ile ją wypracował, oraz ewentualne wyrównanie wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca do stawki minimalnej.
Ryczałt pieniężny przysługuje pracownikowi jako zwrot kosztów za używanie prywatnego auta osobowego na potrzeby pracodawcy w jazdach lokalnych, czyli w obrębie miejscowości, gdzie znajduje się siedziba pracodawcy lub stałe miejsce pracy pracownika.
Inaczej mielibyśmy do czynienia z podróżą służbową i zwrotem kosztów przejazdów na podstawie kilometrówki i innych przepisów prawnych.
Miesięczny ryczałt stanowi iloczyn urzędowej stawki za 1 km przebiegu pojazdu (w zależności od pojemności skokowej silnika) i miesięcznego limitu przebiegu kilometrów na jazdy lokalne....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta