Błędy w gwarancjach wykonawcy uniemożliwią mu udział w przetargu
W gwarancji ubezpieczeniowej powinny się znaleźć prawidłowe oznaczenia dotyczące: wysokości wadium, terminu jej ważności, nazwy beneficjenta oraz oferty, którą zabezpiecza. Jeśli tak nie jest, oferent naraża się na wykluczenie z postępowania o uchylenie zamówienia
Wadium pełni przede wszystkim funkcję kompensacyjną, która polega na ochronie uzasadnionych interesów zamawiającego w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego.
Stanowi ono zryczałtowane odszkodowanie dla zamawiającego, kiedy z winy wykonawcy nie dochodzi nie tylko do zamierzonego skutku w postaci zawarcia umowy o realizację zamówienia publicznego, ale też do uzupełnienia wymaganych przez zamawiającego dokumentów, oświadczeń lub pełnomocnictw.
Wadium nie podlega uzupełnieniu, poprawieniu ani innym czynnościom, które mogą dotyczyć dokumentów podmiotowych, przedmiotowych lub treści oferty. Popełnione błędy skutkują wykluczeniem z postępowania, choć wykonawcy zdążyli się już przyzwyczaić do sytuacji, w której większość dokumentów związanych z ofertą można w zamówieniach publicznych poprawić lub uzupełnić.
Przykład
Wysokość wadium Urząd Gminy w M. ustalił na 210 tys. zł. Zakład Przemysłowo-Handlowy w Z. wniósł wadium w niższej kwocie, 200 tys. zł. To błąd, który powoduje wykluczenie oferenta z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.
Przedsiębiorcy wykonawcy muszą pamiętać, że decydujące znaczenie dla uznania prawidłowości wniesienia wadium ma ustalenie, czy dokument został prawidłowo wystawiony i dotyczy konkretnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta