Ewidencja wynagrodzenia za urzędówki wciąż budzi wątpliwości
Czy adwokat świadczący pomoc prawną z urzędu musi ująć otrzymane honorarium w kasie fiskalnej?
Odpowiedź zależy od tego, kogo uznamy za nabywcę usługi: reprezentowanego klienta (faktycznego beneficjenta) czy sąd, który ustanowił adwokata.
Rozstrzygnięcia nie ułatwia to, że nieopłacone koszty pomocy prawnej zasądzane przez sąd ponoszone są przez Skarb Państwa bądź przegranego przeciwnika procesowego (w sprawach cywilnych).
Zgodnie z art. 111 ustawy o VAT podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Przez sprzedaż – zgodnie z art. 2 – rozumie się przy tym odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Według art. 29 ust. 1 podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna – od 1 kwietnia 2011 – obejmuje całość świadczenia należnego nie tylko od nabywcy, ale i od osoby trzeciej.
Kto wyznacza adwokata
Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego to sąd postanawia o ustanowieniu adwokata z urzędu. Następnie zwraca się o wyznaczenie adwokata do właściwej okręgowej rady adwokackiej. Po wyznaczeniu adwokata okręgowa rada adwokacka zawiadamiając sąd, wskazuje imię i nazwisko wyznaczonego oraz jego adres do doręczeń.
Według art. 118 k.p.c....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta