Za przyjaźń w pracy utrata etatu?
Niektórzy pracodawcy nie lubią, gdy ich pracowników łączą prywatne relacje. Zdarza się, że ich zakaz umieszczają w kodeksach etycznych lub bezpośrednio w regulaminach
Aż nie chce się w to wierzyć, ale prawnicy przyznają, że takie praktyki bywają. Na szczęście do skrajnych można zaliczyć przypadki, kiedy firma koleżeństwa między pracownikami zakazuje wprost.
Po poradę do radcy
Związki partnerskie i przyjaźń w pracy ogranicza się w bardziej subtelny sposób. W Internecie można znaleźć np. kodeks postępowania jednej z korporacji, a w nim następujący zapis: „(…)
Szanujemy i uznajemy prawa pracowników do swobodnych związków z osobami spotkanymi w pracy, niemniej musimy dbać o to, by wszyscy kierowali się zasadami zdrowego rozsądku dla zapewnienia, że takie relacje nie będą wpływać negatywnie na wyniki pracy, możliwości nadzorowania innych lub środowisko pracy.
Jakiekolwiek zachowanie w miejscu pracy wynikające ze związków uczuciowych lub przyjaźni pomiędzy pracownikami może być niewłaściwe, jeżeli jest krępujące dla innych. Faworyzacja lub podejmowanie decyzji biznesowych w oparciu o uczucia, powiązania czy przyjaźnie, a nie z myślą o najlepszych interesach firmy są zakazane.
Osoby, które nawiązują związki osobiste lub przyjaźnie powinny kierować się taktem, zdrowym rozsądkiem i wrażliwością. Należy uważać na sytuację, w której inny członek twojej rodziny zatrudniony jest na stanowisku, które tworzy konflikt interesów lub jego pozory. W takich sytuacjach należy zwrócić się do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta