Ryczałt tylko od kwoty samego czynszu
Wynajmujący nie zapłaci podatku od kosztów mediów, które ponosi najemca. Z fiskusem rozliczy się jedynie z wynagrodzenia za najem
Ponieważ ryczałt ze stawką 8,5 proc. jest co do zasady najatrakcyjniejszą formą opodatkowania zysków z najmu, nic dziwnego, że coraz więcej osób jest nim zainteresowanych.
Pojawiają się jednak wątpliwości dotyczące tego, od czego ryczałt płacić: czy tylko od kwoty czynszu, czy doliczać do niego również pieniądze, jakie najemcy zwracają wynajmującym za media, czyli m.in. gaz, wodę, energię itp.
Organy podatkowe nie mają wątpliwości i już od dłuższego czasu zgodnie twierdzą, że należności za media nie są przychodem wynajmującego. Przykładem jest interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi z 27 kwietnia 2011 (IPTPB2/415-16/11-2/AK). Podatniczka wynajmuje lokale. Przychody opodatkowuje ryczałtem ewidencjonowanym.
W umowach zapisane jest, że oprócz czynszu najemcy ponoszą koszty opłat za wodę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta