Źródło dopłat do wypoczynku załogi decyduje o sposobie ich rozliczenia
Najkorzystniej jest, gdy pracownik lub osoba na zleceniu dostaje dofinansowanie wakacji z funduszu socjalnego. Bo wtedy nie ma składek ubezpieczeniowych, a i podatek jest mniejszy
Finansując wypoczynek z odpowiedniego źródła pozostającego do dyspozycji zakładu pracy, mamy szansę obdarować pracownika cennym profitem finansowym i jeszcze przy okazji „zaoszczędzić” na składkach na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz na podatku dochodowym.
A źródeł, skąd można czerpać gotówkę dla celów zapewnienia wypoczynku personelowi, jest kilka: zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (zfśs), inny fundusz socjalno-bytowy czy środki obrotowe firmy.
Na taryfę ulgową fiskusa możemy liczyć nie tylko dotując relaks podwładnego, ale również jego bliskich, zleceniobiorców, byłych pracowników będących teraz emerytami lub rencistami oraz członków ich rodzin.
Oczywiście, nie jest to takie proste, że wypłacamy im pieniądze i kłopot z głowy. Trzeba się przy tym nieźle nagimnastykować, poznać zasady oskładkowania i opodatkowania takich świadczeń dodatkowych oraz ich rozliczenia na liście płac.
Nie obędzie się również bez wyszukiwania interpretacji organów podatkowych. A nie jest to łatwe, ponieważ mamy do czynienia nie tylko z wielością źródeł przychodów, ale również z różnorodnością obdarowanych. Przedstawiamy poniżej, jak to wygląda w praktyce.
Ze środków zfśs
Środki zfśs możemy wydatkować na dofinansowanie wypoczynku pracownika i jego bliskich. Pozwala na to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta