Lekarz nie musi naliczyć VAT
To, że dana usługa medyczna nie jest objęta zwolnieniem z podatku od towarów i usług, nie oznacza jeszcze, że trzeba go płacić. Można bowiem skorzystać z tzw. zwolnienia podmiotowego
Od stycznia 2011 zmienił się znacznie zakres usług opieki zdrowotnej zwolnionych z VAT.
Wprowadzenie celu terapeutycznego bądź profilaktycznego jako warunku zwolnienia stawia pod znakiem zapytania możliwość objęcia nim usług świadczonych przez lekarzy, związanych z monitorowaniem działania leków (badań nieinterwencyjnych) i podobnych aktywności podejmowanych na zlecenie firm farmaceutycznych.
Kontrowersje dotyczą również możliwości stosowania zwolnienia do badań klinicznych wykonywanych przez lekarzy.
W grę wchodzi zwolnienie
Opodatkowanie usług, które dotychczas podlegały zwolnieniu, może – dla lekarzy świadczących usługi na rzecz firm farmaceutycznych – oznaczać konieczność rejestracji dla celów VAT.
Warto jednak przypomnieć, że od początku tego roku limit wysokości obrotów, które uprawniają do podmiotowego zwolnienia z VAT, wzrósł do 150 tys. zł (art. 113 ustawy o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta