Jak rozliczać faktury za poczęstunek
Po zmianach przepisów przedsiębiorcy nie są pewni, czy mają prawo odliczać VAT za katering. Mają też wątpliwości, czy usługi medyczne wykupione dla pracowników trzeba obciążyć 23-proc.
- Nasza spółka finansuje niektóre świadczenia medyczne dla pracowników. Po zakończeniu miesiąca otrzymujemy rachunek (świadczeniodawca korzysta ze zwolnienia podmiotowego). Wartość tych świadczeń doliczamy do pensji pracowników i pobieramy od nich PIT. Czy musimy również wystawić fakturę wewnętrzną i usługi te opodatkować 23-proc. VAT?
Opodwowiada Paweł Fałkowski doradca podatkowy, starszy menedżer w KPMG
Nie. W takiej sytuacji zastosowanie ma art. 43 ust. 1 pkt 19a ustawy o VAT.
Zgodnie z nim zwalnia się od podatku świadczenie usług, o których mowa w pkt 18 i 19, jeżeli usługi te zostały nabyte przez podatnika we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej od podmiotów, o których mowa w pkt 18 i 19.
Wskazany pkt 18 zwalnia od VAT usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej.
Z kolei pkt 19 mówi, że zwolnione są usługi w zakresie opieki medycznej służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta