Część przemysłu zniknie z UE
Przez rosnące ceny energii utracimy część produkcji – mówi szef Eurelectric Hans Ten Berge
rz: Czy Polska jest w stanie sprostać wyzwaniom trzeciego pakietu energetycznego i polityki klimatycznej? Skoro głównym obowiązkiem jest obniżenie emisji dwutlenku węgla o 20 proc., mamy przemysł energochłonny, a 90 proc. energii wytwarzamy z węgla?
Hans Ten Berge: W Polsce faktycznie jest nadzwyczajna sytuacja. Ale podobne problemy mają Czechy czy Słowacja. Sam plan obniżenia emisji dwutlenku węgla o 20 proc. jest uzasadniony, ale powinien dotyczyć nie tylko samej Unii Europejskiej, lecz stać się zadaniem ogólnoświatowym. Obawiam się, że nie nastąpi to szybko i nie będzie łatwe, zwłaszcza po braku porozumienia na ostatnich konferencjach klimatycznych. Unia Europejska chce więc być liderem w działaniach na rzecz ochrony klimatu, ale rzeczywiście dyskusyjna jest kwestia, czy kraj mający ponad 80 proc. energii z węgla ma możliwość redukcji emisji do 2020r. tak jak ten, w którym dominują elektrownie atomowe. Na pewno Polsce będzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta