Jak można zminimalizować ryzyko nieuczciwych negocjacji
Rozmowy handlowe są stałym elementem działania podmiotów biznesowych i realizacji ich interesów bez względu na sposób organizacji firmy i jej wielkość. Prowadzą je zarówno firmy jednoosobowe, jak i międzynarodowe koncerny
„Istotą negocjacji (rokowań) jest dochodzenie do porozumienia w kwestiach spornych, w celu sfinalizowania określonej czynności, na warunkach satysfakcjonujących potencjalnych kontrahentów” – tak stwierdził Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z 12 stycznia 2006 (I ACa 672/2005).
Negocjacje wykorzystywane są jako sposób zawierania umów handlowych oraz forma rozwiązywania sporów, np. wynikających z zawartych umów lub z działań podejmowanych na rynku.
Przygotowując się do negocjacji, warto pamiętać o zagrożeniach prawnych, które mogą wiązać się z ich prowadzeniem. Na pewno trzeba je zminimalizować.
Potencjalne zagrożenia
Wiele nieporozumień między potencjalnymi kontrahentami może wynikać ze zbyt wąskiego zakresu pełnomocnictwa osób prowadzących negocjacje.
Zdarza się, że negocjacje prowadzą osoby, które nie są uprawnione zgodnie z danymi ujawnionymi w odpisie z rejestru przedsiębiorców (tzw. odpis z KRS) do reprezentowania spółki i zawierania w jej imieniu umów.
Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem negocjacji warto ustalić, czy osoby prowadzące negocjacje mają pełnomocnictwa od osób uprawnionych do reprezentowania spółki, np. od członków jej zarządu do prowadzenia negocjacji i zawarcia umowy.
Jeżeli negocjatorzy mają umocowanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta