Przy aporcie przedsiębiorstwa amortyzacja bez ograniczeń
Gdy jako wkład niepieniężny wnoszone jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, agio nie musi być przekazane na kapitał zakładowy, by spółka mogła zaliczać do kosztów podatkowych odpisy amortyzacyjne w pełnej wysokości
Art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d) ustawy o CIT nie ma bowiem zastosowania w takiej sytuacji.
Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 5 kwietnia 2011 (IPPB5/423-98/11-2/JC).
Spółka z o.o. rozważa nabycie w formie wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, przy czym istnieje prawdopodobieństwo, że wartość uzyskanych za wniesiony wkład akcji będzie niższa aniżeli wartość przedmiotu aportu.
Pytała o stosowanie wyłączenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d) ustawy o CIT, oraz o związane z tym ewentualne konsekwencje podatkowe.
Przepis ten mówi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych w formie wkładu niepieniężnego, od tej części ich wartości, która nie została przekazana na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta