Widzimy więcej niż rząd
Głównym problemem uchwalonej ustawy o OFE jest to, że nie zapewnia ona gwarancji stabilnych, przyzwoitych emerytur kolejnym pokoleniom Polaków – ostrzega przewodniczący SLD
Polemika pomiędzy prof. Jerzym Stępniem, byłym przewodniczącym Trybunału Konstytucyjnego, a prof. Ryszardem Bugajem, którą mieliśmy okazję śledzić w ostatnich tygodniach na łamach „Rzeczpospolitej", wydaje się mijać meritum sprawy. Z jednej strony mamy przeprowadzoną w pośpiechu, nieprzygotowaną i wątpliwą reformę emerytalną, a z drugiej – rolę Trybunału Konstytucyjnego w procesie legislacyjnym. O jednym i drugim należy dyskutować, choć z różnych perspektyw, bo zarówno OFE wymagają dalszych racjonalnych zmian, jak i rola Trybunału Konstytucyjnego powinna być na nowo zdefiniowana – nie po to jednak, aby mu ujmować kompetencji, tylko aby lepiej chronić prawa obywateli.
Obrona oblężonej twierdzy
Koalicja Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego przegłosowała w parlamencie rządową propozycję zmian w systemie emerytalnym. Przywiązanie rządzącej większości do swoich racji było tak wielkie, że nie tylko odmówiono prawa do organizacji wysłuchania publicznego, ale także z góry odrzucano wszelkie zgłaszane przez opozycję poprawki. Poległyby nawet poprawki eliminujące z przedłożenia rządowego błędy ortograficzne... Na pocieszenie dla opozycji pozostaje fakt, że w taki sam sposób Donald Tusk potraktował także senatorów PO, którym najwyraźniej zabroniono przyjmować jakiekolwiek poprawki, aby nie przedłużać procedowania.
Rola...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta