Nabywcy działek, którzy zapłacili VAT zamiast PCC, mogą mieć kłopoty z fiskusem
Jeśli nie ma planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o statusie nieruchomości przesądza ich klasyfikacja w ewidencji gruntów i budynków
Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wbrew pozorom nie dla wszystkich podatników jest on korzystny.
Dla firmy, która sprzedaje niezabudowaną działkę sklasyfikowaną w ewidencji gruntów jako rolna, położoną na terenie nieobjętym planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, rozstrzygnięcie siedmioosobowego składu NSA z 17 stycznia 2001 (I FPS 8/10) oznacza, że transakcja ta powinna być zwolniona z VAT.
U sprzedawcy prawo do nadpłaty
Na pierwszy rzut oka wyrok wydaje się korzystny dla podatników. Firmie, która zbywając działkę niepotrzebnie opodatkowała transakcję, daje argumentację do uzyskania zwrotu nadpłaconego podatku. A to często niemałe pieniądze.
Działki sprzedawano bowiem, nie stosując zwolnienia z VAT.
Zarówno organy podatkowe, jak i niektóre sądy administracyjne nakazywały kierować się statusem działki określonym w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy (np. interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 27 kwietnia 2010, ITPP1/443-140/10/BK, wyroki WSA: w Krakowie z 6 lutego 2009, I SA/Kr 1450/08, w Białymstoku z 17 marca 2009, I SA/Bk 449/08, w Bydgoszczy z 6 maja 2009, I SA.Bd 157/09).
Z wyroku NSA wynika, że aby odzyskać VAT, sprzedawca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta