Jeśli powrót do firmy, to dla wszystkich
Nie ma społecznych powodów, by z ochrony przed zwolnieniem korzystali nadmiernie związkowcy. Tak samo jak z prawa przywrócenia do pracy
Obecnie przy bezprawnym wypowiedzeniu umowy o pracę na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy pracownikowi przysługuje wyłącznie odszkodowanie. Wyjątek dotyczy kobiet w ciąży, na macierzyńskim oraz ojców wychowujących w jego trakcie dziecko. Tak stanowi art. 50 § 3 w zw. z § 5 k.p.
Parlamentarzyści zainicjowali zmianę tego przepisu. Powołując się na wyrok TK z 12 lipca 2010 (P 4/10), chcą zapewnić, by chroniony działacz związkowy, zatrudniony na czas określony, po niezgodnym z prawem zwolnieniu, też mógł żądać przywrócenia do pracy. A co z innymi pracownikami, np. w wieku przedemerytalnym?
Odpowiada Sławomir Paruch partner w kancelarii Sołtysiński, Kawecki & Szlęzak, kierujący w niej departamentem prawa pracy :
Choć szanuję orzeczenie Trybunału, to uważam, że kierunek zmian w przepisach nie jest właściwy. Zamiast szczątkowej nowelizacji, notabene niezbędnej w świetle wyroku TK, ustawodawca powinien dokonać szerszej, koncepcyjnej zmiany polegającej na wyeliminowaniu instytucji przywrócenia do pracy z naszego systemu.
Jeżeli jednak pozostaje mi komentować obowiązujący porządek prawny, to nie widzę powodów, by z przywileju przywrócenia do pracy korzystali tylko związkowcy. Nie należy bowiem orzeczenia TK rozumieć opacznie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta